Місце: Шанхай, Китай
Архітектор: Павло Пекер
Конкурсний проєкт 2012 рік
Рисові чеки на вигині річки.
Ідея проєкту — створення нового смислового міського ядра і конверсія міського простору. Метод — створення ландшафту засобами архітектури. Надзавдання — переорієнтація міського простору навколо нового фрагмента ландшафту.
Мета проєкту.
Створення нового типу ключового компонента міського середовища, який надає позитивний вплив на соціум; створення простору, сприятливого для проживання, роботи, прогулянок, спілкування, освіти, інших форм соціалізації та приємного проведення часу. Створення стимулу для поліпшення якості міського середовища, — як безпосередньо поблизу нового простору, так і в доступних для огляду межах.
Функції. Культурний, естетичний і соціальний контекст.
Разюча відмінність даного простору від навколишнього середовища створює ефект оазису.
Всі точки міста, з яких відкривається вид на новий акцент, набувають іншого сенсу: вони стають точками споглядання чогось нового, значущого, та притягує.
Наявність на території простору закладів освіти та культури — ключ до розуміння проєкту як місця, де діти можуть здобувати музичну і художню освіту, дорослішати та звикати до нової якості міського простору, закріплюючи у свідомості розуміння його нормальності та життєвої необхідності його розширення.
Позитивний вплив на транспортну середу Шанхая обумовлює застосування недорогих позадорожніх та екологічно неагресивних і малошумних засобів доставлення пасажирів до місця роботи та проживання — канатних доріг. Їх мережа і пропускна здатність можуть легко нарощуватися без необхідності інвестицій, порівнянних з вартістю будівництва автодоріг і метрополітену.
Близькість залізничного вузла також створює кращі умови для подорожей — далеких і внутрішньоміських. Рух автомобільного транспорту локалізується на магістралях і уловлюють паркінгах з метою мінімізації шуму та іншого агресивного впливу.
Ритмічне чергування офісних і житлових просторів створює дивовижні можливості для акумуляції та утилізації рецикла теплової енергії (тимчасові протифази використання приміщень) і забезпечує звуковий комфорт зважаючи розмежування житлових приміщень.
Присутність в міському середовищі зворушливої та нескінченно естетичної характерної деталі китайського сільського ландшафту — рисової чеки, — створює ефект несподіванки та водночас безпомилково ідентифікує «національність» проєкту, не створюючи ніяких алюзій.
Міський ландшафт набуде рис природного; вигин річки відкриє несподівані види на нову деталь рельєфу. Навколишні райони набудуть нової якості й сенс: прагнення до нового центру міста повинно стати відправною точкою до початку іншої долі та промальовуванні нових ліній міського простору — ліній, що дозволяють бачити його новий естетичний і смисловий центр.